
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34" w x 52.8" h |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Seat Height | 25.9 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2002 Harley-Davidson Road Glide RG use?
A 2002 Harley-Davidson Road Glide RG uses Gasoline.
What drivetrain does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have?
The 2002 Harley-Davidson Road Glide RG has a drivetrain.
What transmission does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have?
The 2002 Harley-Davidson Road Glide RG has a 6 speed transmission.
What engine does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have?
The 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is equipped with a 1442cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have?
The 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Automatic climate control?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Backup camera?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Backup camera.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Heated seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Heated seats.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Apple CarPlay?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Android Auto?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Android Auto.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Bluetooth?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Bluetooth.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Keyless entry?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Keyless entry.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Push start?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Push start.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Navigation?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Navigation.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Sunroof/moonroof?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Leather seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Leather seats.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Wireless phone charging?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Adaptive cruise control?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Wifi hotspot?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Third row seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Third row seats.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Tow package?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Tow package.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Head up display?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Head up display.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Cooled seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Cooled seats.

