
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Front Suspension | 43mm inverted, telescopic fork with adjustable rebound damping and spring preload / 4.4 in. |
| Rear Suspension | Tetra-Lever with stepless rebound damping adjustment and remote spring preload adjuster / 5.4 in. |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 150/80-16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.3" h |
| Rake / Trail | 0° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (519 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 3.9 in (99 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.1 gal (8 L) |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs (250.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Warranty | 36 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic use?
A 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have?
The 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic has a drivetrain.
What engine does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have?
The 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have?
The 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Automatic climate control?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Backup camera?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Heated seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Apple CarPlay?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Android Auto?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Bluetooth?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Keyless entry?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Push start?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Push start.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Navigation?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Leather seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Wireless phone charging?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Wifi hotspot?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Third row seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Tow package?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Head up display?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Cooled seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Cooled seats.

