
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Assist and slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double wishbone. KYB HPG with preload ajdustment |
| Rear Suspension | Multi-link mono swing arm. KYB HPG with remote reservoir 4-position compression adjustable damping and preload adjustment |
| Front Travel | 6.3 in (161 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (169 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo. Radial-mount 4-piston monobloc calipers, Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS) |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS) |
Tires
| Wheels | Two front wheels. 5-spoke. Deep black, machined and tinted rims |
| Front Tire | 145/60-R16 |
| Rear Tire | 205/45-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 58.6" w x 74.8" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 67.3 in (1,709 mm) |
| Seat Height | 32.3 in |
| Ground Clearance | 4 in (101 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 516 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | 2 halogen headlamps (55/60-W) |
| Instrumentation | Digital screen. Speedometer, tachometer, odometer, trips, distance to empty, engine lights, fuel gauge, clock, ECO mode and Sport mode. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob use?
A 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have?
The 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob has a drivetrain.
What engine does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have?
The 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have?
The 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Automatic climate control?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Backup camera?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Heated seats?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Apple CarPlay?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Android Auto?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Bluetooth?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Keyless entry?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Push start?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Push start.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Navigation?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Leather seats?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Wireless phone charging?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Wifi hotspot?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Third row seats?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Tow package?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Head up display?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob have Cooled seats?
No, the 2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob is not equipped with Cooled seats.

