
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 47.4" h |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 months limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2011 Harley-Davidson Heritage Classic use?
A 2011 Harley-Davidson Heritage Classic uses Gasoline.
What transmission does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have?
The 2011 Harley-Davidson Heritage Classic has a manual transmission.
What engine does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have?
The 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is equipped with a 1584cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have?
The 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Automatic climate control?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Backup camera?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Heated seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Apple CarPlay?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Android Auto?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Bluetooth?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Keyless entry?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Push start?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Push start.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Navigation?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Leather seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Wireless phone charging?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Wifi hotspot?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Third row seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Tow package?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Head up display?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic have Cooled seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Cooled seats.

