
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.5" length |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide use?
A 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide fuel capacity?
A 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have?
A 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide has 89 horsepower.
How much torque does a 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have?
A 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide has 150 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide has a drivetrain.
What engine does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is equipped with a 1923cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide cooled?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide compression ratio?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is equipped with Double disc. Optional ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is equipped with Single disc. Optional ABS. 4-piston rear brakes.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Automatic climate control?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Backup camera?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Heated seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Apple CarPlay?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Android Auto?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Bluetooth?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Keyless entry?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Push start?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Push start.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Navigation?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Leather seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Wireless phone charging?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Wifi hotspot?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Third row seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Tow package?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Head up display?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Cooled seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Cooled seats.

