
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Black, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 37.7 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 256 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 |
What type of fuel does a 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG use?
A 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG uses Gasoline.
What drivetrain does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have?
The 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG has a drivetrain.
What transmission does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have?
The 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG has a 6 speed transmission.
What engine does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have?
The 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is equipped with a 114 engine.
What type of engine does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have?
The 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Automatic climate control?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Backup camera?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Heated seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Apple CarPlay?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Android Auto?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Bluetooth?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Keyless entry?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Push start?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Push start.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Navigation?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Leather seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Wireless phone charging?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Wifi hotspot?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Third row seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Tow package?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Head up display?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG have Cooled seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Tri-Glide Ultra Classic FLHTCUTG is not equipped with Cooled seats.

