
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multiplate with diaphragm spring |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link Balance Free Rear Shock with spring preload, rebound and compression-damping adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.5" w x 78" h |
| Seat Height | 32.3 in (820 mm) |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 381.4 lbs (173 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | LCD Instrumentation. |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Street Glide Special use?
A 2021 Harley-Davidson Street Glide Special uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Street Glide Special has a drivetrain.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Cooled seats.

