
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and slipper clutch |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 18.6 in (472 mm) |
| Rear Travel | 21.1 in (536 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo. Radial-mount 4-piston monobloc calipers, Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS) |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS) |
Tires
| Front Tire | 31/10-15 |
| Rear Tire | 31/10-15 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.2" w x 44.3" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 32.3 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
| Seating Capacity | 7 |
Weights
| Dry Weight | 516 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special use?
A 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special has a drivetrain.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide Special is not equipped with Cooled seats.

