
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Bridgestone BATTALAX Hypersport S22 Tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 52.6" w x 73.4" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Dual LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Street Glide Special use?
A 2021 Harley-Davidson Street Glide Special uses Gasoline.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 114 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Cooled seats.

