
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.3 in (134 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 |
What type of fuel does a 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST use?
A 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have?
A 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST has 176 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST has a CVT transmission.
What engine does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is equipped with a 1977cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is equipped with a 4-stroke engine.
What type of starter does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST compression ratio?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST has a compression ratio of 10.3:1.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Automatic climate control?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Backup camera?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Heated seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Apple CarPlay?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Android Auto?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Bluetooth?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Keyless entry?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Push start?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Push start.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Navigation?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Leather seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Wireless phone charging?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Wifi hotspot?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Third row seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Tow package?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Head up display?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Cooled seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Cooled seats.

