Hot

Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (132 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 95.7" length |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
Capacities
| Hitch Type | 2 in. hitch receiver |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Storage Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity | Front: 100 lb (45 kg) / Rear: 700 lb (318 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 555 lbs (1,225 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display with keypad |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
| Magneto | 850 W |
Lights & Safety
| Warranty | Factory: 1 year BRP limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Winch, Plow & LED Mounts, Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, Polaris HD 4500 lb Synthetic Rope Winch with Autostop and Wireless Remote, Factory-Installed Poly Sport Roof, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (6 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet, USB Outlet |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
What type of fuel does a 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide use?
A 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide uses Gasoline.
What is the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide fuel capacity?
A 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have?
A 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide has 105 horsepower.
How much torque does a 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have?
A 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide has 176 lb-ft torque.
What transmission does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have?
The 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide has a Manual transmission.
What engine does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have?
The 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is equipped with a 121 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide?
The 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have?
The 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide cooled?
The 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have?
The 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have?
The 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide compression ratio?
The 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide has a compression ratio of 10.3:1.
What type of front brakes does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have?
The 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is equipped with Double disc. Optional ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have?
The 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is equipped with Single disc. Optional ABS. 4-piston rear brakes.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Automatic climate control?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Backup camera?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Heated seats?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Apple CarPlay?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Android Auto?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Bluetooth?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Keyless entry?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Push start?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Push start.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Navigation?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Leather seats?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Wireless phone charging?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Wifi hotspot?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Third row seats?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Tow package?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Head up display?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide have Cooled seats?
No, the 2024 Harley-Davidson Road Glide CVO Road Glide is not equipped with Cooled seats.

