
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | |
| Gearbox | |
| Transmission Type | Six-speed Automatic Dual-Clutch Transmission |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.7" w x 42.7" h |
| Rake / Trail | 27.5° / 3" |
| Wheelbase | 48 in (1,219 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Ground Clearance | 8.3 in (211 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 1 gal (3.79 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs (88 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide use?
A 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide has a drivetrain.
What transmission does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide has a 6 speed transmission.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is equipped with a 1746cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Street Glide is not equipped with Cooled seats.

