
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Front Tire | |
| Rear Tire | |
| Wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 44.9" h |
| Seat Height | 25.9 in |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 use?
A 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have?
The 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 has a drivetrain.
What transmission does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have?
The 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 has a 6 speed transmission.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have?
The 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is equipped with a 1746cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have?
The 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide 107 is not equipped with Cooled seats.

